ОДРЖАНА „НОЋ МУЗЕЈА“ У СКЕЛАНИМА
У организацији ЈУ Археолошки музеј „Rimski municipium“, 20. маја 2026. године, у просторијама некадашње Основне школе у Црвици, са почетком у 16 часова, успјешно је одржана манифестација Ноћ музеја.

Манифестацију је свечано отворио др Радомир Павловић, који је у свом обраћању истакао значај очувања културно-историјског насљеђа и улогу музеја у едукацији младих. Присутнима се потом обратио и в.д. директора музеја Дејан Спасојевић, захваливши се свим учесницима, предавачима и посјетиоцима који су својим присуством увеличали овај догађај.

У наставку програма одржана је биоархеолошка радионица „Тајне прошлости: Откријте шта нам говоре древне кости“, коју је водила МА Маја Миљевић-Ђајић. Посјетиоци су имали прилику да се упознају са методама биоархеолошких истраживања и значајем антрополошке анализе археолошког материјала.

У оквиру вечерњег програма одржано је и предавање „Археологија у домаћој кинематографији“, које је представио Лазар Марковић, као и предавање „Рекогнисцирање лијеве обале Дрине, Скелана и шире регије“, аутора МА Јован Ђајић..
Манифестацији су присуствовали ученици СШЦ и Гимназија „Петар Кочић“, затим ТШЦ Зворник, као и ученици СШЦ Сребреница. Догађају су присуствовали и представници Основна школа „Коста Тодоровић“, као и бројни гости и љубитељи културе и археологије.

Циљ манифестације био је промоција културног насљеђа, музејске дјелатности и археолошких истраживања на подручју Скелана и шире регије, уз посебан акценат на едукацију младих и приближавање археологије широј јавности.










ЈУ Археолошки музеј „Rimski municipium“
